MĚŘENÍ PARAMETRů

 

 

Při návštěvě pramenů provádím vlastní měření hlavních parametrů. Tato měření slouží k ověření údajů z literatury. Zjištění výraznějších změn signalizuje změnu stavu daného pramene.

Jednoduchými prostředky lze měřit teplotu, vydatnost, obsah CO2 a vodivost.

 

 

Měření teploty

 

Teplota pramene a její proměnlivost v čase souvisí s hloubkou oběhu. Stálost teploty v průběhu roku naznačuje dostatečnou hloubku oběhu. Takové prameny jsou bezpečnější než mělké prameny s nestálou teplotou.

K měření teploty lze použít jakýkoliv teploměr. Nejvhodnější je jednoduchý elektronický s externím vodotěsným čidlem, který je odolnější než skleněný, a s vhodným čidlem má kratší dobu ustálení. Protože teplota je důležitá pro stanovení dalších parametrů (CO2, vodivost) je třeba aby teploměr byl dostatečně přesný. Běžné teploměry mají chybu i 1°C. Proto je třeba teploměr porovnat s ověřeným měřidlem a vybrat vhodný kus.

Zde používám teploměr ověřený podle normálového měřidla v bodech 0°C a 25°C s chybou menší než 0,1°C.

 

 

Měření vydatnosti

 

Je nejjednodušší, je jenom třeba mít s sebou vhodnou širší nádobku se známým objemem a stopky.

 

 

Měření obsahu volného CO2

 

Obsah CO2 udává, jak silně je minerálka nasycená (perlivá). K orientačnímu měření v terénu se obvykle používá Härtlův přístroj. Podrobný popis přístroje, včetně způsobu měření je popsán v tomto dokumentu (publ. se svol. autora).

Originální přístroj je obtížné sehnat. Pro amatérská orientační měření lze jednoduše vyrobit jeho náhradu, která je navíc nerozbitná a do terénu vhodnější. Návod zde.

 

 

Měření vodivosti

 

Vodivost je parametr, který dává představu o celkové mineralizaci minerální vody. Stanovení celkové mineralizace vyžaduje náročnější vybavení. Měření vodivosti je jednoduché a pro vzájemné porovnání stupně mineralizace mezi jednotlivými prameny stačí.

Ostatní výše uvedené parametry je nutné měřit přímo z odběru, vodivost je naopak vhodné měřit z odebraného vzorku v domácích podmínkách. Vodivost silně závisí na teplotě, přičemž koeficienty závislosti dále závisí na konkrétním složení minerálky. Pro porovnatelnost výsledků je tedy třeba všechna měření provádět při standardní teplotě (25°C).

Rovněž rozpuštěný CO2 měření ovlivňuje, vzorek je třeba nejprve odplynit.

Před měřením vzorek přelijeme do měřící nádobky a necháme za občasného promíchání vytemperovat na stanovenou teplotu. Pokud má vzorek správnou teplotu a nepozorujeme už další uvolňování bublinek CO2, lze vodivost změřit běžným (i teplotně nekompenzovaným) konduktometrem.

Hodnoty vodivosti do 31.5.2017 byly měřeny analogovým měřičem EC31, který se ukázal být nevyhovující pro velkou nelinearitu v oblasti vyšších vodivostí. Od 1.6.2017 jsou vodivosti měřeny měřičem Voltcraft LWT-01.