Teplota pramenů

 

 

Teplota běžných pramenů s nehlubokým oběhem většinou odpovídá teplotě terénu v hloubce několika metrů, ve které již mizí sezonní kolísání. Tato teplota přibližně odpovídá dlouhodobé průměrné teplotě oblasti, která závisí hlavně na nadmořské výšce.

 

U většiny pramenů je proto zřetelný vztah mezi teplotou a nadmořskou výškou. Neplatí to však pro prameny s velmi mělkým oběhem (či velmi malou vydatností) které kopírují spíš teplotu svrchních vrstev půdy. Tyto prameny pak mají zřetelné sezonní kolísání teploty.

Závislost neplatí ani pro prameny s velmi hlubokým oběhem, kde se již projevuje nárůst teploty ohřevem od hlubokých vrstev.

 

Teploty zde popsaných pramenů vypadají po vynesení do grafu takto:

 

 

 

 

Je vidět, že většina hodnot skutečně vykazuje popsanou závislost. Zároveň vyniknou ojedinělé prameny, které jsou teplotou mimo hlavní oblast.

 

Nejvýraznější je pramen Luna, termální minerálka z hlubokého vrtu. Podobně odlišný je i Císařský pramen, který rovněž vystupuje z velké hloubky.

Pramen v Tachově nelze vysvětlit, nejsou dostupné konkrétní údaje o způsobu jímání. Možná je čerpán do rezervoáru, kde přejímá okolní teplotu.

Pramen v Chudeřicích je čerpán, a pramen Oriona má k odběrnému místu dlouhé vedení v povrchní vrstvě, takže je ovlivněn její teplotou.

 

 

Pozn.: byly vyloučeny prameny bezodtoké, uzavíratelné (Praga) a také Ottův pramen. Ten je sice zvláštní svou vyšší teplotou, není ale jasná situace ohledně zdroje. Stav ke konci r. 2021. Prameny s vícenásobným měřením započteny průměrem.