SROVNÁNÍ MINERÁLEK ZÁPADNÍHO POLABÍ

 

 

 

 

 

Typovým zástupcem těchto minerálek je Poděbradka. Přestože ji lze kdekoliv koupit, není to s ní tak jednoznačné. Složení, které je uvedeno na lahvi je mírně odlišné od složení, které se uvádí na stránkách Lázní Poděbrady. Rozdíl je ale nepatrný. Minerálka odebraná z pítka v lázních je i podle měření vodivosti shodná s lahví. Většina pítek v Poděbradech je napájena z centrálního rezervoáru, který jako zdroje používá vrty BJ10,11 a 12. Na stejné stránce lázeňského webu najdeme i složení minerálek z těchto vrtů. Tady ale zjistíme, že mineralizace (i vodivost) by měla být asi o polovinu vyšší. Tento rozpor není nikde vysvětlen. Minerálka do rozvodu nejspíš prochází nějakou úpravou. Je to vidět i podle obsahu Fe, protože voda z pítka (konkrétně u Trnkova pramene) v lahvi vůbec nevytváří železité usazeniny, které by při uvedeném obsahu Fe kolem 10 mg/l musely být zřetelné. Např u Kerské, či Velkého Oseka jsou tyto úsady patrné, i když je uváděn obsah Fe pouze 2-3 mg/l.

 

Popisované prameny v okolí Poděbrad jsou podobného typu. Pramen v Kostelní Lhotě má zhruba stejnou mineralizaci. Kerský pramen má nižší, ale v poslední době se přibližuje parametrům pramene v Koutech. Sadka má mineralizaci vyšší asi o polovinu a Velký Osek skoro dvojnásobnou. Všechny tyto prameny, kromě Sadky, vytváří zřetelné železité úsady ve formě povlaku na lahvi. Jen u minerálky z Velkého Oseka se tvoří i malé množství jemného volného sedimentu na dně.

 

Složení pramenů je podobné. Poměr Na:Ca:Mg je zhruba 7:2,5:1. Sadka má zastoupení sodíku dvakrát vyšší (15:2,5:1).  Víc rozdílný je poměr HCO3:SO4. U většiny pramenů je zhruba 25:1. Kerský pramen má vyšší síranovou tvrdost (13:1), Sadka naopak vyšší uhličitanovou (54:1). Pramen ve Velkém Oseku je pak čistá uhličitanová kyselka (150:1).

 

Trvanlivost všech pramenů v lahvi je velmi dobrá. Železité úsady se začnou objevovat už druhý den (u pramene Kouty později). Za týden ale dosáhnou stabilního stavu a dále nepřibývají. U Poděbradky a Sadky se netvoří vůbec.

 

 

 

Srovnání sedimentace v lahvi

 

zleva: Poděbradka (pítko u Trnkova pramene), Kersko, Velký Osek, Kouty, Kostelní Lhota

 

 

(stav 2 týdny po odběru, odběr 9.5.2021)