STUDÁNKA LÁSKY

 

 

Obec: Břetislav

Lokalita: U Studánky lásky

Nadmořská výška: 440 m n.m.

Jímání: dřevěná jímka

Hloubka: cca 1 m

 

Základní údaje:             nejsou

 

 

Pramen je přímo na levém břehu Hadovky, zachycen novou dřevěnou jímkou, s přístřeškem. Je zde i informační tabule a kryté posezení. Pramen je zastávkou na NS Ke Studánce lásky s výchozištěm z Konstantinových Lázní.

Kyselka je chutná, s výraznějším sirovodíkovým pachem. Obsah železa je velmi malý. V lahvi zůstává čirá, nekalí se ani po odplynění. Zápach zmizí při uložení v uzavřené lahvi už za dva dny.

Tento pramen je chuťově výrazně odlišný od ostatních pramenů v oblasti. Škoda že dojem kazí znečištění množstvím plžů.

 

 

Stav v červenci 2015:

 

Pramen je přístupný od silnice Kokašice - Strahov. U mostu přes Hadovku lze odstavit auto. Nejpohodlnější přístup je polní odbočku vlevo před zatáčkou k Hadovce (ve směru od Kokašic). Odtud po okraji louky pod lesem až k prameni (cca 500 m). Jímka nemá dostupný přepad, je nutno kyselku nabírat. I když je svah nad pramenem zajištěn, jímka je zapuštěna částečně pod terén a není vyloučena kontaminace povrchovou vodou, či jiná (při návštěvě v jímce mrtvý plž).  Přesto je kyselka zcela čirá, občas je vidět probublávání CO2. Na odtoku jsou patrné slabé železité usazeniny, v jímce na stěnách jsou bílé sirnaté povlaky.

 

 

Stav v červenci 2017:

 

Stav je stejný jako minule. Opět několik uhynulých a jeden živý plž na dně jímky. Kolik zbytků plžů je už v usazenině na dně, raději nedomýšlet. Buď je to způsobeno nevhodným zapuštěním jímky až pod terén, který se svažuje přímo k hladině, nebo prostě jen tím, že v průzračné vodě a světlé jímce bez železitých usazenin jsou zkrátka dobře vidět.

 

Měření 24.7.2017:

 

Teplota:            9,8 °C

Vydatnost:       nelze změřit

CO2:                 2450 mg/l

Vodivost:         850 μS/cm

 

 

 

Lokace:

 

Odpovídají souřadnice  E-studánky

pramen:              49°51'45.358"N, 12°58'17.172"E

parkování:         49°51'54.922"N, 12°57'55.514"E

 

Možnost parkování: na odbočce před mostem přes Hadovku.

Možnost odběru do lahve špatná.

 

 

 

Stav 26.7.2015

 

 

 

 

Stav  24.7.2017