HOŠTĚCKÁ (THÜRMEROVA) KYSELKA

 

 

Katastr: Hoštěc

Nadmořská výška: 680 m n.m.

Jímání: dutý kmen 28 cm

Hloubka: 40 cm

 

Základní údaje:

 

(3.2):    Mineralizace:     neuvedena

                                    CO2:     2275 mg/l

typ       neuveden

 

 

Thürmerova kyselka byla dlouhou dobu téměř zapomenuta. Asi proto, že jen 160 m daleko pramení kvalitnější Agnes. Původní kopaná studánka byla (podle 3.2) nahrazena dutým kmenem o průměru 29 cm v roce 1984. Do roku 2017 byla zcela zanedbaná, utopená v terénu a křoví, se zanesenou jímkou. Přesto bylo v srpnu 2016 zřetelné probublávání. V červenci 2017 byla odkopána, a byl vyčištěn původní jímací kmen. V roce 2021 byl prokopán odtok do potoka a kmen znovu vyčištěn. Nyní je tedy kyselka opět použitelná a pravidelně probublává.

Má jen trochu nižší mineralizaci a obsah CO2 než Agnes, obsah železa se zdá podobný. Kvůli menšímu nasycení tvoří v lahvi železité vločky dřív než Agnes (už druhý den). Také chuť není tak řízná, spíš více železitá. Pro konzumaci na místě je ale výborná. Máme zde možnost na jednom místě porovnat, jak se mohou dvě zhruba shodné kyselky lišit s ohledem na způsob zachycení. U Agnes se na vysokém sycení zřejmě podílí hlavně hluboké uzavřené jímání. Otevřená jímka a malá vydatnost u Thürmerovy působí částečné zvětrání a srážení železitých sloučenin.

 

U pramene je vyvěšena tabulka „Kyselka Helenka“. Domnívám se, že název byl nesprávně přejat z estudánek.

V roce 2010 byl na estudánky vložen jiný pramen, vzdálený asi 50 m, pojmenovaný vkladatelem Helenka. Jedná se o příron minerální vody do vodoteče, takže to v podstatě ani není pramen či studánka ve smyslu, jaký je definován na estudánkách. V roce 2017 bylo jímání Thürmerovy kyselky odkryto a vyčištěno. V roce 2021 bylo čištění dokončeno zásluhou místních obyvatel a pramen zprovozněn. To je počin velmi záslužný a málokdy vídaný. Ovšem obrázek opravené funkční jímky byl nesprávně přiřazen k „prameni“ Helenka, a od roku 2022 už je takto uveden i na estudánkách. Přitom se jedná o jiný, již pojmenovaný a nejméně od roku 1984 známý pramen.

 Podle polohy i dochovaného jímacího kmene, který odpovídá popisu v průvodci (3.2) z roku 2008 se jednoznačně jedná o Thürmerovu kyselku.

 

 

 

 

Stav v září 2015:

 

Kyselka je přístupná po stejné cestě jako Agnes. Ze zatáčky silnice v obci Hoštěc odbočuje pod obecní studnou jižním směrem polní cesta vedoucí na pastvinu. Dále přes pastvinu dolů, ve stejném směru jako cesta, až k potoku. Pak vpravo okrajem pastviny proti proudu potoka. Vpravo se zdvíhá mez s dvěma skupinami stromů. Zhruba mezi nimi, přímo na okraji křovin kolem potoka je pramen.

Pramen je téměř na souřadnicích, které databáze e-studánky uváděla jako pramen Agnes (do r. 2016). Pramen jsem objevil náhodou při (marném) hledání pramene Agnes. Podle popisu v (0) se zřejmě jedná o Thürmerovu kyselku.

Jedná se o bezodtokou jímku tvořenou dutým kmenem menšího průměru (cca 20 cm). Je zapuštěn pod úroveň terénu a zdá se, že byl osazen v místě staršího většího jímání (zbytky dřeva). Jímka je červeně zbarvena železem, není však patrný odtok ani probublávání. V potoce poblíž pramene jsou patrné silné železité úsady (viz obr.). Patrně pramen vyvěrá směrem do potoka.

Pramen je vzdálen asi 50 po proudu od dalšího pramene, který vyvěrá přímo do koryta potoka v místě pravostranného přítoku.

Pro stav pramene nebyl odebrán vzorek (bez konzumace).

 

 

Stav v srpnu 2016:

 

Jímka kyselky je zhruba 6 m úhlopříčně od rohu elektrického ohradníku pastviny. Změřené souřadnice odpovídají s přesností 1 m souřadnicím v (0) a (3.2).

Jímka tentokrát poměrně čile probublávala, odtok však nebyl patrný. Byla po okraj plná kalu. Při pokusu o pročištění pro odběr vzorku vyjmuti dva hlemýždi, jeden slimák a pravděpodobně zbytek hlodavce. Dále pro strašlivý zápach nebylo možno pokračovat.

Vzhledem k zjištěnému probublávání a dobrému spádu do potoka by snad bylo možno kyselku obnovit. Nutné by však bylo vybrat jímku a vytvořit zhruba 10 m odtokového korýtka.

Opět bez odebrání vzorku.

 

 

Stav v červenci 2017:

 

Kyselka byla 2.7.2017 vyčištěna Křemílkovou skupinou. Po odkopání terénu byl obnažen a vyčištěn původní jímací kmen, podařilo se prokopat i část odtoku.

Nyní kyselka v kmeni probublává, je poměrně čistá, ale po naplnění odtokového korýtka již příliš neodtéká. Přesto má poměrně vysoký obsah CO2. V současném stavu není způsobilá ke konzumaci. Při dokončení odtoku by se však jistě rychle pročistila.

Pramen má určitě lepší předpoklad k úspěšnému obnovení než např. Služetínská kyselka. Kdyby se obnovy ujalo nějaké místní sdružení (MAS Kraj živých vod ?), bylo by možno jednoduše – pouhým dokončením odtoku a zpevněním okolí jímky, event. vybudováním jednoduchého přístřešku tuto kyselku obnovit. Přitom rozhodně za zlomek nákladů na Služetínskou.

 

 

Měření 24.7.2017:

 

Teplota:            8,9 °C

Vydatnost:       -

CO2:                 2240 mg/l

Vodivost:         1490 μS/cm

 

 

 

Stav v únoru 2024:

 

Thürmerova kyselka se konečně zásluhou místních obyvatel dočkala obnovy do použitelného stavu. V roce 2021 byl prokopán funkční odtok, takže odtéká a zdá se dobře použitelná.

 

 

Měření 14.2.2024:

 

Teplota:            7,3 °C

Vydatnost:       1,45 l/min

CO2:                 2390 mg/l

Vodivost:         1470 μS/cm

 

 

 

 

 

Lokace:

 

pramen:            49°59'18.6"N, 12°49'38.8"E

parkování:        49°59'30.431"N, 12°49'35.409"E

 

Možnost odběru: jen z jímky

Možnost parkování: v obci, cca 400 m

 

 

Stav 5.9.2015 

 

 

Jímka, koryto potoka

 

 

Stav 19.8.2016

 

 

Situace, jímka

 

 

 

Stav 24.7.2017

 

   

 

 

 

 

Stav 14.2.2024

 

 

 

Situace, detail jímky