VÝVOJ MOŽNOSTÍ LOKALIZACE

 

S rozvojem technických prostředků (GPS), ale i nových typů map, které dnes mají mnohem větší možnosti ohledně obsahu, je nyní docela snadné jít k prameni prakticky najisto. Často můžeme i předem zjistit, jak to na místě vypadá, přečíst si hodnocení návštěvníků atd.

 

Dříve to tak snadné nebylo. Takto například vypadala mapka uvedená v (6) v roce 1979:

 

 

Najít pramen v terénu podle ní bylo na celodenní výlet. A pokud se jednalo o pramen se zanesenou či zarostlou jímkou, nemuselo se to podařit vůbec.

 

 

V novějších turistických mapách už byla řada pramenů označena. Protože byly ale dodatečně přidávány, často poloha úplně neodpovídala. Pro porovnání stejný výřez z turistické mapy KČT z roku 2002 (správná poloha pramenů označena šipkou):

 

 

 

 

Lepší lokalizační podklady obsahovaly specializované průvodce. Zde už byly uvedeny i konkrétní souřadnice GPS, čímž se přesnost zlepšila až o dva řády. Příklad výřezu téže mapy z průvodce (3.2) z roku 2008:

 

 

 

Dnes je většina použitelných minerálních pramenů zanesena v online dostupných mapách (nejúplněji v Mapy.cz), nebo na specializovaných webech (estudanky.eu). Můžeme tedy vyrazit k pramenům skoro bez přípravy. Určitě jich také na výletě uvidíme a ochutnáme víc, jen to už není tak dobrodružné.